ЕЛЕКТРОНЕН ПОРТАЛ ЗА ДИАГНОСТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА РИСКА ОТ БЪРНАУТ СИНДРОМ И РАЗВИТИЕ НА УСТОЙЧИВОСТ ПРИ ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ
НАУЧЕН ЕКИП
Електронният портал за диагностика на бърнаут синдром и развитие на устойчивост при педагогическите специалисти е изготвен от научен екип на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, на който Министерство на образованието и науката е възложило изпълнението на модула от програмата.
Проф. д-р Юрий Янакиев, ръководител на екипа
Преподавател в катедра „Психология“ към Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и ръководител катедра „Психология и педагогика“ към Департамента за квалификации на педагогическите специалисти в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“
Проф. д-р Николай Павлов
Преподавател в катедра „Компютърни технологии“ и зам.-декан на Факултет по математика и информатика към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“
Гл. ас. д-р Веселина Нанева
Преподавател в катедра „Софтуерни технологии“, Факултет по математика и информатика към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски
Ас. д-р Николай Николов
Член на Департамента за квалификации на педагогическите специалисти в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и директор „Научни разработки“ в Prometriks ltd.
Приноси: | |
Концептуализация и методология | Проф. д-р Юрий Янакиев |
Разработване на инструментариум за диагностика на професионалния стрес, бърнаут и устойчивостта при педагогическите специалисти | Проф. д-р Юрий Янакиев Ас. д-р Николай Николов |
Изграждане, тестване, инсталиране и внедряване на Електронен портал за диагностика и превенция на риска от бърнаут синдром и развитие на устойчивост при педагогическите специалисти, на които ще бъдат имплементирани диагностичният инструментариум и ресурсите за справяне с хроничния стрес | Проф. д-р Николай Павлов Проф. д-р Юрий Янакиев Гл. ас. д-р Веселина Нанева |
Разработване, имплементиране и разпространение на онлайн ресурси за развитие на компетентности за разпознаване и управление на стреса от страна на педагогическите специалисти | Проф. д-р Юрий Янакиев
|
Провеждане на научни изследвания и анализи на данни | Проф. д-р Юрий Янакиев Ас. д-р Николай Николов |
Изграждането на Електронния портал и разработването на ресурсите надгражда опита на екипа с две мащабни изследвания, които предлагат първия по рода си в България интегрален и систематичен подход за диагностика, превенция и управление на психосоциалните рискове от бърнаут синдром за развитие на психологически резилиънс при педагогическите специалисти.
Първото от тях е посветено на диагностиката на бърнаут синдром сред педагогическите специалисти и проучване на влиянието на демографските фактори, факторите на професионалната, семейната и социалната среда за извеждане на алгоритми за справяне с хроничния стрес[1]. Проучването обхвана 1000 изследвани лица от цялата страна с професионален стаж над 3 години. Разпределението на квотите сред участниците стана в зависимост от демографската и социална статистика на населението в България по райони. Включени бяха педагогически специалисти от всички възрастови групи, които практикуват в малките и големите градове и селата. С получените резултати и анализ на данните се постарахме да информираме за необходимостта от извеждане и прилагане на алгоритми за справяне с хроничния стрес в рисковите групи.
Второто международно изследване[2] бе посветено на диагностиката на психосоциалните рискове и стреса на работното място и развитието на психологическия резилиънс при учителите. Изследването се проведе в Австрия, България, Гърция и Италия. Основен негов фокус бе изграждането на компетентности за управление на стреса от страна на педагогическите специалисти в четирите европейски държави. Очакваните ползи бяха насочени както към предоставяне на ефективни стратегии за справяне със стресорите на работното място и превенция на бърнаут синдром, така и към укрепване на психичното здраве и благополучие.
Тези две изследвания могат да бъдат разглеждани като надграждащи етапи от един цялостен процес, ориентиран към намаляване на психосоциалните рискове и стреса на работното място и изграждане на психологически резилиънс при педагогическите специалисти.
Изследователският потенциал на екипа е насочен към разбирането за начините, по които могат да бъдат преодолени разрушаващите ефекти на стреса и бърнаут синдрома при педагогическите специалисти. На първо място това може да се постигне благодарение изграждане на компетентности за разпознаване рисковете с помощта на специално създадени тестове за самооценка на факторите на стреса на работното място, на нивата на бърнаут и психическа устойчивост. В резултат от тази рефлексия се предлагат индивидуализирани упражнения, техники и стратегии за повишаване на устойчивостта.
Разработването на диагностичните методи и препоръки стъпва на актуални научни изследвания и публикации, дългогодишен преподавателски опит във Висши училища в страната и чужбина и десетки обучения и квалификации на педагогически специалисти от цялата страна. Не на последно място се нареждат участия в значими национални и международни форуми и проекти, които съчетават достъпа до съвременни научни постижения и приложението им в практиката.
[1] Изследването бе финансирано от Министерството на образованието и науката и възложено за реализация на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ през 2019 г. по Договор No Д01-148/24.07.2019 г.
[2] Teacher Resilience (2021 – 2022) – No 2020-1-BG-KA226-SCH-094958, ‘Erasmus+’. Подробна информация за проекта е налична на неговия сайт: https://www.teacherresilience.eu/ Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.