Бъдете в потока на дейността

Отрицателните чувства като тревожност и липса на достатъчно увереност могат да попречат за справяне с ежедневните предизвикателства. Една от способностите, които ни помага да противодействаме на тези чувства, е способността да постигаме състояние на поток (буквален превод на английското flow – „поток“, „течение“). Концепцията е разработена и въведена от професор Михай Чиксентмихай, една от централните фигури на съвременната позитивна психология.

Дефиницията на понятието за поток, предложена в едноименната книга на Чиксентмихай, е следната: „Поток е състоянието, при което човек е така потопен в заниманието си, че сякаш нищо друго няма значение; самото преживяване доставя такава наслада, че човек е готов да положи огромни усилия просто за да го изпита отново“ (Csikszentmihalyi, 1990). Позитивният психолог описва преживяването на състоянието поток с помощта на метафората за водното течение, по което хората имат чувството, че се носят при упражняване на определена дейност (Csíkszentmihályi, 1975). Условията за поток, които авторът посочва като дейности, които пораждат оптимални преживявания, са игрите, изкуствата, зрелищата, ритуалите, спортовете и други, които помагат на участниците и зрителите да постигнат „състояние на порядък на ума, което носи дълбока наслада“ (Csikszentmihalyi, 1990). Музикантът е в поток, когато композира и интерпретира музикално произведение. Художникът и скулпторът са в поток, когато създават своите картини и статуи. Изследователят е в поток, когато работи върху своето научно откритие. Учителят е в поток, когато вижда израстването на своите ученици. Мениджърът на предприятие е в поток, когато успява да произвежда блага, за да подпомага живота на клиентите си и същевременно за да изпита удовлетворение от своята работа.

Позитивните психолози твърдят, че постигането на потоково преживяване зависи от девет универсални условия (Nakamura and Csikszentmihályi, 2001)

  1. Очертайте внимателно и ясно целите си за всеки един етап от процеса

В поток ние винаги трябва да знаем какво предстои да се направи. Музикантът знае коя нота да изсвири, балерината – коя стъпка да направи. Заниманието е приятно, когато имаме ясни цели. Хирургът знае да направи разрезите в съответната последователност, фермерът има план за извършване на посаждането на реколтата и нейното прибиране.

  1. Търсете непосредствена обратна връзка от вашите действия

Когато сме в състояние на поток, ние знаем дали са справяме добре. Музикантът чува веднага дали нотата е изсвирена хармонично, балерината знае дали движението отговаря на балетния канон. Учителят вижда дали учениците са ангажирани с учебния процес.

  1. Търсете баланс между предизвикателствата, пред които ще се изправите, и уменията, с които разполагате

Реалистичната преценка относно степента на трудност на предизвикателството и уменията, с които разполагаме, са от съществено значение за успеха на всяко начинание. Никой не се е научил да свири виртуозно на пиано за една седмица, една прима балерина или солист в операта преминават през дълги години неуморен труд, за да се откроят в професията си. От друга страна, ще припомним, че времето, с което разполагаме, трябва да бъде внимателно разчетено, за да не се превърне в сериозен източник на стрес при неспазване на определените срокове.

В състояние на поток ние усещаме, че нашите умения съответстват на възможностите за действие. В реалния живот понякога чувстваме, че предизвикателствата са прекалено завишени в сравнение с нашите умения, и тогава се чувстваме фрустрирани и тревожни от неспособността да постигнем целите си така, както желаем.

От друга страна, понякога се случва да осъзнаем, че нашият потенциал е по-голям от възможностите за изява, и тогава изпадаме в състояние на скука. Да играеш тенис или шах срещу много по-силен опонент води до фрустрация, срещу много по-слаб противник – до скука и апатия. За да се получи интересна игра, съперниците трябва да балансират усилията си на тънката граница между скуката и тревожността.

  1. Постигнете сливане между дейността, която извършвате, и осъзнатостта за тази дейност

В ежедневните ни преживявания ние чувстваме, че понякога мислите ни не са в съответствие с това, което правим. Учениците в клас могат да си дават вид, че внимават в урока, но в същото време да си мислят какво ще обядват или да си припомнят нещо от снощната среща с приятелите.

В поток обаче нашата концентрация трябва изцяло да бъде насочена в посока на това, което правим в момента. Съсредоточаването е важно за напасването между предизвикателството и уменията, което става възможно чрез яснотата на целите и постоянното търсене на обратна връзка от дейността.

  1. Изключете разсейването на съзнанието

Потокът е резултат от максимална концентрация върху настоящето. Преживяването му ни освобождава от деструктивното влияние на страховете и тревожността, които водят до депресия. Препоръката е предварително да се създадат оптимални условия за провеждане на дейността, като се изключат всички дистрактори, които могат да попречат на концентрацията: паразитен шум, нежелано присъствие на хора и т.н.

  1. Не се страхувайте от временните неуспехи

Когато сме в поток ние сме прекалено концентрирани, за да се притесняваме от евентуален провал. Някои хора описват това чувство като тотален контрол. Но в действителност ние нищо не контролираме, просто този въпрос не стои на дневен ред. Ако беше така, нямаше да сме изцяло концентрирани, тъй-като вниманието ни би било раздвоено между това, което правим и чувството за контрол. Причината за неактуалността на въпроса за неуспеха е, че в поток ние осъзнаваме какво трябва да се направи и уменията ни са потенциално адекватни за справяне с предизвикателствата в дадената ситуация.

  1. Опитайте се да постигнете загуба на самосъзнание

В ежедневния живот ние постоянно следим как изглеждаме пред другите, тревожим се дали бихме могли да се защитим от възможни обиди, стараейки се да направим добро впечатление. Често тази тревожност се превръща в бреме.

В поток хората са изцяло погълнати от това, което правят, за да могат да защитят своето Его. Веднага след като състоянието на поток приключи, ние обикновено сме с по-високо самочувствие, знаем цената на успеха, след като сме се справили с трудните предизвикателства. Чиксентмихай добавя, че този опит ни кара да напуснем границите на собственото си его и да се почувстваме като част от нещо по-голямо. Музикантът например усеща, че се слива с космическата хармония, атлетът е неделим от своя отбор, читателят на романа живее за няколко часа в различна реалност. Парадоксът се състои в това, че Азът разгръща и развива своите способности чрез постигането на състоянието на самозабрава (Csikszentmihalyi, 1990).

  1. Изкривяване на усещането за време

Една от характеристиките на оптималното преживяване е загубата на усещане за време: часовете отлитат като минути. В поток сме, когато часовете протичат неусетно както за учителите, така и за техните ученици.

  1. Дейността става самоцелна (автотелична)

Опитът от дейността се възприема и преживява като награда. Тя сама по себе си е източник на удоволствие по начин, по който често достигането до крайната цел просто оправдава самата дейност като процес. Когато всички изброени условия са изпълнени, ние започваме да се наслаждаваме независимо от резултатите от настоящия проект.

Изброените девет условия биха могли да се проявяват независимо едно от друго, но механизмът за отключване на оптимално преживяване се получава тогава, когато те са в комбинация помежду си.

Тайната е да се научим да постигаме поток в колкото се може повече дейности. Тогава нищо няма да е пропуснато и всичко, което правим, ще има значение само по себе си.

Допълнителни ресурси:

Повече по темата за потока като оптимално преживяване можете да научите от:

Книгата на Михай Чиксентмихай Поток – Психология на оптималното преживяване. (2021) София: Издателска къща Хермес.

Лекцията на проф. Чиксентмихай на тема „Потокът, тайната на щастието“ в платформата ТЕД: https://www.youtube.com/watch?v=Gf0PWAT5ndc (04.06.2024г.)