Благодарствено посещение
Ето една идея, която би могла да спомогне за възстановяване на положителните взаимоотношения с ваши близки и познати, предложена от професор Мартин Селигман (Seligman, 2011).
Останете насаме със себе си и затворете очи. Опитайте се да извикате в съзнанието си лицето на човек, който ви е помогнал със съвет или е направил нещо, което е променило живота ви към по-добро. Възможно е това да е някой, на когото не сте успели се отблагодарите както подобава и с когото бихте могли да уговорите среща лице в лице в близките дни или седмица. Вероятно вече се сетихте за някого?
Задачата е да напишете благодарствено писмо и да го занесете лично на избрания от вас човек. Писмото трябва да се състои от около триста думи. Постарайте се да уточните какъв е бил жестът на този човек към вас и как помощта му е повлияла на живота ви. Не пропускайте да опишете как стореното от него/нея е от значение за това, което сте преживели или с което се занимавате в момента. Разкажете колко често си спомняте за неговата/нейната помощ и съвет.
Когато писмото е готово, се обадете на въпросния човек, за да си уговорите лична среща. Запазете в тайна причината за вашето посещение – ефектът от това, което сте подготвили, ще е много по-силен, ако го/я изненадате. Когато се срещнете, подберете удобен момент и прочетете писмото, без да бързате. Не го/я оставяйте да ви прекъсне, кажете, че държите да ви изслуша, и изчетете писмото докрай. Наблюдавайте реакциите. След като приключите с четенето, заедно обсъдете съдържанието и споделете емоциите си. Селигман с право посочва, че благодарността може да повиши нашето благоденствие и да ни направи по-щастливи.
Благодарността е възможност да се върнем към някое положително събитие от нашия живот, да си припомним случка, от която сме успели да се облагодетелстваме и обогатим. Още повече, че когато изразяваме благодарността си към другите, ние укрепваме взаимоотношенията си със тях. Селигман е категоричен, че благодарственият жест губи смисъла си, когато думата „благодаря“ е подхвърлена небрежно и механично в разговора. Упражнението „Благодарствено посещение“, което ви предлагаме да използвате, ще ви позволи да проявите благородство, като отговорите на жест от страна на близък човек по съзнателен и чистосърдечен начин.
Допълнителни ресурси:
Селигман, М. (2017). Благоденствие. Ново разбиране за щастието и просперитета. София: Издателска къща Хермес.