ЕЛЕКТРОНЕН ПОРТАЛ ЗА ДИАГНОСТИКА И ПРЕВЕНЦИЯ НА РИСКА ОТ БЪРНАУТ СИНДРОМ И РАЗВИТИЕ НА УСТОЙЧИВОСТ ПРИ ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ
НАСОКИ
Структурата на инструментариума е организирана под формата на насоки, които следват логиката на предложените диагностични модули (анкета и авторски тестове). Стремежът ни е препоръките да бъдат представени по възможно най-кратък, удобен и разбираем за педагогическите специалисти начин.
Критериите, които използвахме за изготвяне на насоките, са изградени върху дългогодишен професионален опит при интервенции, чрез които сме успявали да повлияем върху нагласите на педагогическите специалисти за създаване на позитивна работна среда. Ръководили сме се, разбира се, от безценните ресурси, предложени от доказани авторитети в областта на психологическото познание.
Важно е да се знае, че нито една от препоръките не може да бъде дефинирана a priori като подходяща или неподходяща насока за справяне с хроничния стрес и развитие на устойчивост към отделните служители. Всичко зависи до голяма степен както от индивидуалните характеристики и стила на поведение, така и от контекста на средата, в която се вписваме в работното си ежедневие и в личния си живот. Ето защо най-правилното решение се изразява в индивидуалния подход при разпознаването на техниките, упражненията и стратегиите, които ни помагат в преодоляването на стреса и повишаване на устойчивостта.
Възползвайте се от препоръките, към които Електронният портал ви насочва след попълване на тестовете. По този начин ще прецените дали тези конкретни насоки ще проработят за вас при подсилване на арсенала от умения за справяне с ежедневния стрес.
За ваше удобство Електронният портал предлага индивидуализиран достъп до ресурси под формата на бланки за попълване, които могат да бъдат изтеглени от раздел „Насоки“ – секция „Поведенческо активиране“.
Първата от тях е „Индивидуален план за справяне със стреса“ (Насока 31), който ще ви улесни при планирането и осъществяването на насоките към необходимата промяна в мисленето и поведението.
Следващата бланка със заглавие „Активиране на поведенческата промяна“ (Насока 32) съдържа техники за разпознаване на стресорите и тяхното пагубно влияние върху здравето. В допълнение тук са включени възможности за подпомагане на решението за промяна на стресогенното поведение с помощта на ясни и навременни напомняния.
Третата бланка, „Проверка на напредъка“ (Насока 33), улеснява търсенето на обратна връзка чрез преглед на свършеното през изминалата седмица.
Препоръките за изграждане на резилиънс най-общо се ориентират в три посоки: постигане на осъзнатост, изграждане на стабилни взаимоотношения и поведенческа промяна.
Секция: Постигане на осъзнатост
„Най-благородното удоволствие е радостта от разбирането.“
Леонардо да Винчи
Отделете време за гмуркане в дълбините на вашия собствен свят.
Споделете сами със себе си ценните моменти от деня, за да си помогнете да продължите напред.
В тази секция са включени дейности, които предоставят време и пространство за диалог със себе си в медитация, молитва, четене, рисуване, пеене, културно обогатяване и споделяне (Насока 4).
Важно е да не забравяме, че духовността и вярата упражняват силно влияние върху усещането за лично щастие. Духовните практики, ориентирани към просоциално поведение, са надеждни начини за повишаване на усещането за щастие и благополучие (Насока 1).
Моментите за осъзнатост са безценни възможности за активиране на парасимпатиковия дял на автономната нервна система, който отговаря за осигуряването на спокойствието, така необходимо за възстановяването на организма от стрес. Забавянето на темпото улеснява прехода от нагласи за активно и делово общуване към спокойствие и релаксация (Насока 2).
Успешното справяне със стреса при преодоляването на ежедневните предизвикателства е свързано с развитие на т.нар. придобит оптимизъм. Той позволява по-лесно да се противопоставим на разрушителните ефекти на придобитата безпомощност. Една от утвърдените техники за открояване на положителните събития от ежедневието е благодарственият дневник, известен също като „Дневник на добрите събития“ (Насока 3). Целта на дневника е да се увеличи зарядът от положителни емоции, което е сигурна предпоставка за стимулиране на личностното израстване, превенцията на ежедневния дистрес и ефектите от посттравматичните стресови разстройства. Упражнението „Три хубави събития“ също цели да ориентира мислите и емоциите, свързани с преживяванията ви през деня, в положителна перспектива (Насока 7).
Психологическият дистрес може успешно да бъде редуциран след редовно провеждане на краткосрочни сесии по майндфулнес медитация (Насока 9).
Ментална визуализация на постижението е техника за подготовка на предстоящо представяне (Насока 10). Тренингът играе подкрепяща роля и се използва за надграждане на придобитите в реалния живот знания и умения
Секция: Изграждане на стабилни взаимоотношения
„Най-великото оръжие срещу стреса е нашата способност да изберем една мисъл вместо друга.“
Уилям Джеймс
Изграждането на стабилни взаимоотношения позволява, от една страна, да се променят емоционалните нагласи, които възпрепятстват положителната комуникация, а от друга – да се преодолеят дефицитите, предизвикани от самотата и самоизолацията като основни причини за загубата на психическа устойчивост. Как става това? Чрез непринудена среща с хора, обаждане на приятел, срещи с компания, практикуване на колективен спорт, споделяне на хоби като танци, хорово пеене или грънчарство… Една първа крачка, макар и плаха в тази посока, направена дискретно и деликатно, без излишно настояване и нахалство, води до съответната реакция, до обратна връзка. Да побъбриш със съсед или минувач, да почерпиш съседите с плод от градината, да се притечеш на помощ на някого в нужда (Насока 11).
Следва втората крачка към споделяне и изграждане на взаимност и подкрепа. Начинът, по който реагираме към околните, разкрива умението ни да изграждаме стабилни връзки. Изграждането на активен и конструктивен стил на реакция в отношението си към събеседника е огледалото, в което ще се отрази искрената и ентусиазирана взаимна подкрепа (Насока 18).
Бариерите в общуването често се свързват със склонността да се съди за качествата на един човек въз основа на една негова постъпка. Насока 15: „Избягвайте мисловните капани“ е ориентирана към осъзнаването и преодоляването на подобни уклони в нашето поведение към другите.
От друга страна, преодоляването на влиянието на стереотипите, които често водят до неадекватни нагласи и поведения, е сигурен начин за справяне с катастрофичното мислене. Техниката за преодоляване на катастрофичното мислене е опорна точка в изработването на психична устойчивост (Насока 16). Тя се изгражда върху своевременното прилагане на три умения: събиране на факти, изработване на позитивни нагласи и трезво преосмисляне на ситуацията при справяне в трудни ситуации.
Отделете повече време и енергия за развитие на хоби и активен семеен и социален живот (Насока 11). По този начин ще възстановите баланса между работата и личния си живот. Припомнете си, че съхраняването на качеството на живот е важна предпоставка за изграждане на устойчивост към хроничния стрес.
Още нещо: помислете повече за нуждите на хората около вас. Дайте си време да се поставите на мястото на другите, да разберете техните мисли, чувства и нужди, вместо да си изграждате погрешни предположения за тях. Това ще спомогне за подобряване на взаимодействията и справяне с конфликтите на работното място (Насока 13).
Спънките в общуването често се крият в занижената ни самооценка. Ето защо е полезно да си припомняме събитията от нашия живот, когато сме се почувствали доволни от постигнатия успех (Насока 14).
Насока 17: „Благодарствено посещение“ е откритие на нови възможности за по-качествено „вплитане“ в мрежата на социалното споделяне. Не на последно място се нарежда извършването на добрина, което е една от насоките с най-силно влияние върху емоционалния ни баланс и скрепяването на взаимоотношенията (Насока 19).
Секция: Поведенческа промяна
„Напредък е невъзможен без промяна и онези, които не са способни да променят мисленето си, не могат да променят нищо.“
Джордж Бърнард Шоу
Как да си осигурим по-спокойна и по-здравословна среда?
Кои са техниките, които ще ни позволят да повишим нашето усещане за щастие и благополучие?
Поведенческата промяна може да настъпи след осъзнаване, че някои наши реакции или действия са вредни както за нас самите, така и за хората около нас. Препоръките в тази секция са ориентирани към усвояване на конкретни поведенчески навици, които улесняват изграждането на позитивни нагласи и среда.
Една от най-съществените насоки например, която е задължителна част от процеса на поведенческата промяна, е свързана с поддържане на редовна физическа активност. Тя е основополагаща при изграждане на солиден здравословен ресурс и издръжливост в ежедневната борба с хроничния стрес. Поддържането на резервите от енергия с помощта на спорта повишава самочувствието и виталността, спомага за по-добър самоконтрол в кризисни ситуации (Насока 22). Не става въпрос, разбира се, за спорт на олимпийско ниво, а за избягване на застоялия начин на живот и нездравословното хранене, които, освен че вредят на физическото ни здраве, повишават риска от тревожност и депресия.
Пълноценният сън е задължително условие за поддържане на доброто настроение и работоспособността през деня (Насока 21).
Борбата със стреса в организационен план включва стратегии, които ни карат да се замислим как бихме могли да избегнем хора или ситуации, които генерират дистрес, като съобразим ангажиментите си (Насока 23).
Насоките 24, 25, 26, 27 са ориентирани към промяната на вредни модели, присъщи за съвременния начин на работа: да избягваме излишните срещи и мултитаскинга, да правим често безстресови почивки и да се научим да казваме „не“, при условие че предизвикателствата надвишават силите ни за справяне.
Да бъдеш в поток означава да си в състояние на оптимално преживяване, произтичащо от интензивното въвличане в дейност, която е приятна и полезна за нас. Ние сме в поток, когато нашите умения и способности съответстват на ежедневните предизвикателства, когато вътрешната ни мотивация е силна, когато загубим представа за себе си и за времето, но сме в състояние на пълна концентрация и контрол върху непосредствената ситуация. Потокът се стимулира от креативното отношение към работния процес и позитивната обратна връзка от дейността, в която намираме смисъл (Насока 26).
Насоките за по-пълноценна релаксация на работното място и през отпуските ще ви помогнат да постигате максимално възстановяване (Насока 29 и 30).
Секция: Поведенческo активиране
Последните три насоки за активиране на поведенческата промяна са под формата на бланки за попълване. Препоръчваме ви да ги изтеглите и принтирате преди да започнете да следвате препоръките.
Започнете с попълването на първата бланка: „Индивидуален план за справяне със стреса“ (Насока 31). Тя ще ви улесни при подробното планиране и осъществяване на насоките към необходимата промяна в мисленето и поведението. Може да се каже, че това е първата крачка към необходимата промяна за справяне със стреса и развитие на резилиънс.
Следващата бланка със заглавие „Активиране на поведенческата промяна“ (Насока 32) съдържа техники за разпознаване на стресорите и тяхното пагубно влияние върху здравето. В допълнение тук са включени възможности за подпомагане на решението за промяна на стресогенното поведение с помощта на ясни и навременни напомняния.
Третата бланка, „Проверка на напредъка“ (Насока 33), улеснява търсенето на обратна връзка чрез преглед на свършеното през последната седмица с помощта на въпроси, чиито отговори биха могли да ви насърчат по пътя към справянето с хроничния стрес.